Reprezentace mladých včelařů z 13 států Evropy a Izraelský tým se setkaly v německém Münsteru ve dnech 20. – 23. června na již čtvrtém ročníku IMYBu (International Meeting of Young Beekeepers – Mezinárodní setkání mladých včelařů). Naši včelařskou mládež zastupovali výherci republikového kola Zlaté včely: Marie Machačová z Vyšehradských včelaříků v Praze, Pavel Dostalík z Nového Města pod Smrkem a Rudolf Schwarz z Českých Budějovic.
Naše příprava do Německa začala hned večer po vyhlášení výsledků republikového kola Zlaté včely v Nasavrkách. Zaměřili jsme se na to, jak bychom chtěli ukázat naší zemi a české včelařství. Moc času nám nezbývá – za 10 dní to začíná!
Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili na IMYB do Münsteru spolu s Jiřím Pízou a Ivanem Bělohlávkem. Cestu dlouhou 750 kilometrů jsme zvládli za 7 hodin. Když jsme dorazili, dostalo se nám milého přivítání. Rádi jsme se opět setkali s kamarády z předešlých setkání a zároveň se seznámili s novými členy zahraničních týmů. Celkem přijelo 39 soutěžících.
Druhý den nás čekalo to nejdůležitější – včelařská soutěž. Ta probíhala na včelařské farmě Dennise Schülera v nedalekém Rieselfeldhofu. Kromě teorie, jejíž znalost jsme prokázali ve včelařském testu, jsme soutěžili i v disciplínách jako je: poznávání včelařských pomůcek nebo druhů medů a jejich kvality, značení trubců, botanika nebo anatomie včely. Vedoucí jednotlivých stanovišť byli nejvýznamnější pracovníci výzkumných včelařských ústavů v Německu.
„Nejzajímavější pro mne bylo stanoviště včelařských pomůcek a to proto, že některé z nich vypadaly jinak než u nás. Museli jsme jich roztřídit 30 podle jejich užití: pro práci s medem, včelstvem nebo matkami. Některé byly skutečným oříškem a některé bych ráda vyzkoušela při svém včelaření.“ říká Mája
„Tentokrát se na stanovišti medů nerozpoznávalo pouze z jaké rostliny pocházejí, ale i jejich kvalita. Mezi pěti vzorky „medů“ byly umístěny i náhražky. Něco svou barvou i hustotou med opravdu připomínalo, když jsem to ale ochutnal, zjistil jsem, že to med rozhodně není. Nechutnalo to vůbec, ale vůbec dobře…“ vzpomíná Pavel
Dost výrazná změna pro nás byla botanika. Na rozdíl od české Zlaté včely jsme neměli určovat názvy medonosných rostlin, ale to, zda jsou pro včely užitečné a pokud ano, tak jestli nektarodárností nebo pylodárností.
„Je to jiný způsob, jak pracovat s rostlinami, který nás překvapil. Ale rozhodně jsme díky tomu získali nový pohled na to, jak botaniku na soutěžích vnímat. Myslím, že i to by mělo být součástí našich vědomostí.“ říká Pavel
Samozřejmě nesměla chybět praxe.
„Za úkol jsem měl pracovat se včelami, které byly velice mírné, a provádět různé výměny plástů podle instrukcí. Také jsme nepoužívali stejné typy úlů, jako jsou tady u nás v Čechách, ale mě osobně to nevadilo. Měli i jinak udělané rámky, kde vůbec nepoužívaly mezerníky. Občas bylo uvolňování rámků složité, ale i to jsem nakonec zvládl myslím, že jsem v praxi dopadl celkem úspěšně.“ popisuje Ruda
Po náročném, ale krásném soutěžním dni nás čekala neformální část: představení všech zúčastněných zemí samotnými soutěžícími. Nejvíce se nám líbilo vystoupení Izraele. Jeho zástupci předvedli veselý národní tanec v krojích, které se od těch našich výrazně lišily. Nenechali jsme se zahanbit a díky ochotě paní Zuzany Dorazilové ze Slatiňan jsme v krojích z Chrudimska přede všemi zatančili polku na lidovou píseň „Zatoč ty se má panenko“.
„Měli jsme o dost míň místa, než s jakým jsme počítali. „Tančili“ jsme tedy mezi ostatními. Byla to legrace, myslím, že se nám to ale nakonec povedlo.“ líčí Mája své taneční zážitky
Českou republiku jsme ale představili ne jenom tancem ale i jako zemi vynálezce medometu Františka Hrušky a dalšího vynálezce Františka Vogla, 1. tvůrce kovového lisu na mezistěny, který byl vyroben v Příbrami.
Třetí den nás čekal včelařský test o 30 otázkách. Bylo tam pár „záludností“, ale věříme, že jsme i na ty správně odpověděli. Po obědě jsme spolu s ostatními soutěžícími odjeli k řece Ems, kde pro nás byly připraveny kajaky. Po krátké instruktáži, jsme dostali záchranné vesty a pustili se dolů po vodě. Měla to být nenáročná plavba, ale už v prvních chvílích se převrhl kajak Bosny a za půl hodiny šla ke dnu i Litva. „Záchranáři“ byli na místě, takže se nikomu nic nestalo a vše skončilo smíchem.
„I přes vážnost situace se tonoucí snažili zachraňovat především nepromokavé barely s mobilními telefony namísto svých životů“. konstatoval Ruda
Závěrečný ceremoniál s vyhlášením výsledků se uskutečnil na radnici v Münsteru. Náš tým se umístil na 3. místě, hned za týmy Rakouska a Německa. Jsme rádi, že jsme se v tak velké konkurenci umístili na medailové pozici. A i kdyby ne, tak nové poznatky a zážitky se spoustou nových kamarádů za to stály.
Jsme rádi, že nás ČSV podpořil a umožnil nám se IMYBu zúčastnit.
Doufáme, že budoucí tým české reprezentace, který vzejde ze soutěže Zlatá včela, bude stejně úspěšný nebo lepší na příštím setkání IMYB 2014 v Polsku.
VČELÍ STRÁŽ, z.s.
Čs. legií 1874+420 604 739 121
Pro jaký typ CERTIFIKÁTU by jste se rozhodli pokud byste chtěli podpořit projekt SKUTEČNÝ DÁREK, který organizuje spolek ČLOVĚK V TÍSNI?
Vytvořeno službou Webnode