Včelí stráž - "Děláme do včel"

Evropa ublížila včelám - přežijeme???

Tři čtvrtiny potravin jsou závislé na opylování včelami. Evropský parlament na popud zemědělské lobby schválil užívání smrtících látek.

 

Evropský parlament v úterý neprojevil ochotu uchránit včely před vymíráním a schválil užívání smrtících látek – pesticidů – při hnojení agrárních plodin. Jak sdělil ČESKÉ POZICI europoslanec Pavel Poc (ČSSD), zemědělský výbor předložil parlamentu návrh usnesení, které ignorovalo jak předlohy výboru pro životní prostředí, tak aktuální vědecké poznatky v oblasti toxicity pesticidů a jejich účinků na zdraví včel a dalších opylovačů.

Parlament nevzal v úvahu závěry Evropské komise, že přínos včel představuje pro unijní zemědělství ve finančním vyjádření 22 miliard eur každý rok. Podle komise navíc včelařství v celé EU zajišťuje 600 tisíc pracovních příležitostí, v Česku podle odhadu 50 tisíc míst.


view counter

Na včelách ovšem nejsou životně závislí pouze jejich chovatelé, ale všichni Evropané. Naprostá většina (76 procent) potravin z evropských zdrojů závisí na opylování včelami. Albert Einstein kdysi prohlásil, že pokud vyhynou včely, nepřežije je člověk déle než o čtyři roky.

Včelařství zajišťuje v celé EU 600 tisíc pracovních příležitostí, v Česku podle odhadu 50 tisíc místJenže pro zemědělský výbor je to všechno zřejmě málo a dal přednost chemickým prostředkům, jež krátkodobě zvyšují hektarové výnosy. Vůči včelařům se výbor zaměřil pouze na jejich vzdělávání a informování, zajištění lepšího přístupu k novým léčivům pro včely a na účinnější kontrolu včelích nemocí.

Skupina europoslanců sice předložila alternativní návrh, podle kterého by měly být některé konkrétní pesticidy a jejich škodlivé vlivy podrobeny dalšímu zkoumání, ale jejich rezoluce neprošla. Schválen byl původní návrh, předložený zpravodajem zemědělského výboru.

Osud alternativní rezoluce utvrdil její předkladatele v přesvědčení, že svým návrhem někomu ošklivě šlápli na kuří oko. „Někomu, kdo o škodlivosti těchto látek velmi dobře ví a rozhodně nechce, aby je někdo podrobněji zkoumal,“ míní Poc.

Některé z diskutabilních pesticidů jsou už v řadě členských států EU dávno zakázány. Například Francie a Německo zakázaly používání neonikotinoidů v 90. letech, Itálie pak v roce 2009.

Pavel Poc nechce jen přihlížet: „Poprask kolem této relativně neškodné zprávy mne přesvědčil, že je nutné se tématem dál zabývat. Podávám nyní interpelaci týkající se některých extrémně jedovatých látek používaných v zemědělství a budu se dále zabývat také neurotoxickými insekticidy a neonikotinoidy. Nejde v tuto chvíli o nějaké chaotické zákazy, ale o posouzení dopadu těchto látek na životní prostředí,“ vysvětlil Poc.

V EU se ročně vyrobí přibližně 200 000 tun medu. K největším producentům patří Bulgarsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko a Rumunsko.

 

Kontakt

VČELÍ STRÁŽ, z.s.

vcelistraz@seznam.cz

Čs. legií 1874
269 01 Rakovník

IČ:227 30 885

+420 604 739 121

Vyhledávání

Anketa

Pro jaký typ CERTIFIKÁTU by jste se rozhodli pokud byste chtěli podpořit projekt SKUTEČNÝ DÁREK, který organizuje spolek ČLOVĚK V TÍSNI?

© 2008 Všechna práva vyhrazena - VČELÍ STRÁŽ,z.s., Vladislavova 248, Rakovník 269 01, vcelistraz@seznam.cz

Vytvořeno službou Webnode