Objev by mohl přispět k objasnění příčin nemoci známé jako Colony Collapse Disorder, zkráceně CCD, tedy syndrom zhroucení kolonie.
Fotogalerie |
Vyskytuje se nejen u včel, ale například právě i u čmeláků. V praxi to vypadá tak, že obyvatelé úlu či hnízda náhle zmizí. Zbude v něm jen královna, vajíčka a nedospělí jedinci.
Fenomén CCD zaznamenali poprvé před šesti lety američtí včelaři, zasáhl ale i včelstva v západní Evropě. Někde úbytek včel dosahoval až 90 procent.
Jsou pravou příčinou nenápadné mušky?
Jako možné příčiny CCD se dosud uváděly virové či plísňové nákazy, případně jedovaté látky v některých pesticidech. Před dvěma lety indičtí vědci označili za příčinu elektromagnetické vlny vyzařované sítěmi mobilních operátorů, viz článek Mobily způsobí vyhlazení světových včelstev. Nesmysl, kontrují čeští odborníci.
Jak škůdce útočí |
Nově vědci v této souvislosti zmiňují hmyzího škůdce s latinským názvem Apocephalus borealis. Svá zjištění publikovali tento týden v časopise PLoS One. Že napadá čmeláky, se o tomto hmyzím parazitu vědělo už dříve. U včel ho vědci odhalili až nyní, v Kalifornii a v Jižní Dakotě, řekl biolog John Hafernik ze sanfranciské univerzity.
"Během pozorování včel jsme zjistili, že ty napadené se pohybují v kruhu bez jakéhokoli smyslu pro orientaci," prohlásil vědec Andrew Core, spoluautor článku. Chovaly prý se opravdu doslova jako oživlé mrtvoly.
Podle Hafernika ale vědci zatím nevědí, kde přesně k napadení včel muškami dochází. Proto tedy ani netuší, jak parazita zastavit.
Kolem včelích úlů mušky pozorovány nejsou, proto vědci předpokládají, že k napadení včel dochází během shánění potravy, tedy mimo úl. Jak přesně napadení probíhá, ale zatím bohužel zůstává zahaleno tajemstvím.