Slovácko – Včelaři Slovácka mají o své letošní produkci medu jasno. Dobrá a v některých regionech meziročně lepší je letos pouze úroda tmavého medovicového medu, zatímco světlého květového medu je méně. Zkazilo to podle včelařů špatné jarní počasí a rychle odkvetlé lány řepky.
Zatímco úroda květového medu byla mizerná, medovicového bylo více. Cena medu proti loňsku mírně vzrostla.
Včelaři na Slovácku se shodují, že s cenami a produkcí medu, kterého je v některých oblastech stejně jako loni, v jiných zase méně, je to letos jako na houpačce. Spokojený se snůškou květového medu není dvaašedesátiletý kunovický včelař Miroslav Ostrožík, který má 12 včelstev na Stříbrnických pasekách.
„Za dvacet let, co včelařím, jsem tak málo květového medu neměl. Zatímco ročně jsem ho míval kolem dvou metráků, letos mi ho včely přinesly jen 30 kilo. Ani se snůškou tmavého lesního medu nejsem moc spokojený," posteskl si Kunovičan.
To salaští včelaři, Stanislav Daněk (77) a Jiří Janováč (67), měli letos snůšku medu o poznání lepší než loni.
„Včely nám přezimovaly dobře a byly v dobré kondici. Velice málo ale bylo květového medu. Na jeho snůšce se podepsalo jarní chladné a deštivé počasí, takže včely med spotřebovaly a nebylo skoro co vytáčet," objasnili slabou květovou produkci medu Salašané.
Celkovou bilanci napravila až medovicová či lesní snůška, spojená zpočátku s opožděným kvetením akátů, lip a ostružin.
„Průměrně jsem letos dostal od jednoho včelstva 30 kilo medu, c
Snůška medu na Uherskobrodsku je podle nivnického Karla Hladiše, předsedy okresního výboru Českého svazu včelařů, dána lokalitami. Někde je produkce medu uspokojivá, jinde je ho nedostatek.
„Protože na Nivnicku les nemáme, musíme spoléhat na květovou snůšku. Někteří včelaři dostali v průměru od včelstva 12 kilo medu, jiní patnáct i více. O celoplošném dostatku medu ale nelze u nás hovořit," zhodnotil jeho letošní produkci Karel Hladiš.
V Buchlovicích se výnosy medu liší podle místa, na němž se včelí úly nacházejí.
„Pokud jsou v zahradách městyse, stěžují si včelaři na podprůměrnou produkci. Ti, kteří mají včely v lese nebo na jeho okraji, mají letošní výnos medu stejný jako loni," vysvětlil jednatel buchlovické včelařské organizace a vedoucí tamního kroužku mladých včelařů Miroslav Smatana.
Od jednoho včelstva měl letos v průměru 20 kilo medu, tedy stejně jako loni, ale o pět kilogramů více než předloni.
Průměrná spotřebitelská cena medu se nyní na Slovácku pohybuje mezi 110 až 160 korunami za kilogram. Za rok vzrostla cena medu v některých regionech o deset až dvacet korun. Při zvýšeném ataku varroázy s následným úhynem včelstev a špatných přírodních podmínkách v období letošního jara by cena medu mohla ještě stoupnout.
Je ale otázkou, kdo by pak med od včelařů kupoval," položil si řečnickou otázku Jan Kovář. Lidé by buď konzumaci medu omezili, nebo by museli vzít zavděk medem ze supermarketů, dovezených z USA nebo Číny.
Salaští včelaři prodávají kilogram medu za 140 Kč, v Buchlovicích a v Nivnici se cena pohybuje mezi 120 až 130 korunami za kilogram. „Loni jsem prodával kilo medu za stovku, což se dobře počítalo, letos jsem cenu zvýšil o desetikorunu," prozradil kunovický včelař Miroslav Ostrožík.
„Vpřed pár dny jsem si koupila u známého včelaře pět kilo medu. Za kilogram jsem zaplatila 160 korun. Kvalitní med od něj kupuji už několik let a na cenu nehledím," svěřila se Hradišťanka Jiřina Stoklasová.
Včelaři Slovácka apelují na občany, aby kupovali med od českých nebo moravských producentů. Podpoří tak nejen naše chovatele včel, ale budou mít záruku, že si domů přinesou kvalitní med
„Je lepší si u včelaře za med připlatit, než jej kupovat v marketech, kde není známý jeho původ, kvalita a navíc může být ještě falšovaný," řekl salašský včelař Jiří Janováč.
Autor: Zdeněk Skalička
VČELÍ STRÁŽ, z.s.
Čs. legií 1874+420 604 739 121
Pro jaký typ CERTIFIKÁTU by jste se rozhodli pokud byste chtěli podpořit projekt SKUTEČNÝ DÁREK, který organizuje spolek ČLOVĚK V TÍSNI?
Vytvořeno službou Webnode