v, dospělých včel a vosku a výsledky prezentovali na 236. setkání Americké chemické společnosti ve Filadelfii. Výsledky ukazují bezprecedentní úroveň pesticidů fluvalinátu a coumaphosu používaných k hubení roztočů způsobujících varroázu - a to jak jak v plástech, tak ve voskové základně. Byla rovněž zjištěna nižší hladina 70 dalších pesticidů a jejich metabolitů obsažených v pylu a tělech včel.
"Všichni předpokládali, že ve vosku budou akaricidy (chemikálie používané proti roztočům způsobujícím varroázu), protože vosk je při tvorbě úlu recyklován," říká členka výzkumného týmu Maryann Frazierová. "Ale byli jsme šokováni, jaká množství těchto pesticidů jsme zjistili a kde všude se nacházejí," dodala. V tělech všech testovaných včel byl obsažen přinejmenším jeden pesticid a v pylu dokonce kolem šesti pesticidů. Ve vzorku bylo zjištěno až 31 druhů těchto chemikálií.
Tým vyvinul metodu snižování obsahu akaricidů ve včelím vosku prostřednictvím gama záření. Úroveň kontaminace se tak podařilo snížit zhruba o polovinu. Avšak pesticidy v životním prostředí nemohou být kontrolovány tak snadno, takže představují vážný problém i s ohledem na možnou interakci různých látek. Například fungicidy mohou za určitých okolností zesílit účinek pesticidů (pyrethroidů a neonikotinoidů) až stokrát.
Vědci nepředpokládají, že pesticidy samy způsobují jev jménem Colony Collapse Disorder (CCD), který způsobuje vymírání včelstev, když se včely nedokážou vrátit zpět do úlu. Mají však za to, že kontaminace pesticidy společně s roztoči a viry patří k významným spolupůsobícím faktorům při vzniku CCD.
Podle článku Pesticide Build-Up Could Lead To Poor Honey Bee Health zveřejněného dne 22. srpna 2008 na serveru Terra Daily
Karel Dolejší
VČELÍ STRÁŽ, z.s.
Čs. legií 1874+420 604 739 121
Pro jaký typ CERTIFIKÁTU by jste se rozhodli pokud byste chtěli podpořit projekt SKUTEČNÝ DÁREK, který organizuje spolek ČLOVĚK V TÍSNI?
Vytvořeno službou Webnode