Včelí stráž - "Děláme do včel"

VČELÍ JED

Včelí jed je sekret jedové žlázy, hromadící se v jedovém váčku. Je to bezbarvá kapalina hořkokyselé chuti s jemnou aromatickou vůní. Po vysušení je to bílá, krystalická látka. Účinné složky jsou relativně odolné vůči působení teplot až do 100 stupňů Celsia bez výrazné ztráty biologické aktivity. Má mimo jiné silný účinek baktericidní, místně znecitlivující, snižující tlak a účinek zvyšující ochranu a odolnost proti škodlivému záření.Je vynikající při onemocnění svalů a kloubů.

Včelí jed, který se dostane při vpichu žihadla do těla, způsobí popraskání buněčných membrán, stimuluje syntézu prostaglandinů a vyvolá v místě vpichu zánětlivý proces. V místě vpichu pozorujeme u člověka zarudnutí pokožky a otok. Vyšší počet žihadel má vliv i na dýchání a nervový systém.

Právě vylíhlé včely nebodají, nemají žihadlový aparát dostatečně pevný.

Asi 500 žihadel působí smrtelně.

K získání 1 g žihadel je zapotřebí 0,29 kg včel.

Matka nebodá, žihadlo jí slouží k vedení vajíčka při kladení.

(autor článku - ZDE)

LEČBA VČELÍM ŽIHADLEM

Lidé, kterým nevadí snášet bolest, se mohou nechat poštípat mravenci nebo píchnout včelami. Mnozí pacienti mají zkušenost, že jim jejich jed ulevuje od obtíží – prokrvuje orgány a snižuje chronické bolesti. Včelami se nechávají píchat lidé s roztroušenou sklerózou, revmatici, astmatici nebo lidé s vysokým tlakem, žihadlo ale prý uleví třeba i od výronu.

Pro ty, kdo by chtěli jed dostávat do těla příjemnější cestou, mají zastánci této metody špatnou zprávu. Nejúčinnější je totiž prý tehdy, když si člověk nechá dát žihadlo. Léčba ale není ověřená, a například alergika by mohlo experimentování i ohrozit na životě.

 

393875

© 2008 Všechna práva vyhrazena - VČELÍ STRÁŽ,z.s., Vladislavova 248, Rakovník 269 01, vcelistraz@seznam.cz

Vytvořeno službou Webnode